Cele kszta³cenia
Celem kszta³cenia w ramach tej specjalnoœci jest wyposa¿enie przysz³ych absolwentów w wiedzê, umiejêtnoœci oraz kompetencje spo³eczne niezbêdne do wykonywania pracy w zawodach zwi¹zanych z gospodarowaniem kapita³em ludzkim.
Program studiów jest ukierunkowany na opanowanie ogólnej i szczegó³owej wiedzy z zakresu:
- gospodarowania kapita³em ludzkim,
- przygotowanie do prowadzenia dzia³alnoœci praktycznej w podmiotach systemu gospodarczego,
- kszta³towanie humanistycznego stosunku do ogólnoludzkich wartoœci,
- d¹¿enie do ci¹g³ego podnoszenia kwalifikacji poprzez samokszta³cenie.
Program studiów
Program studiów przewiduje przedmioty ogólne, podstawowe, kierunkowe z zakresu ekonomii, zarz¹dzania i finansów oraz specjalnoœciowe z zakresu gospodarowaniem zasobami ludzkimi.
Zajêcia dydaktyczne s¹ realizowane g³ównie w formie wyk³adów i zajêæ warsztatowych, a tak¿e æwiczeñ i gier symulacyjnych, konwersatoriów, laboratoriów, lektoratów, e-learningu, seminariów dyplomowych oraz konsultacji. Istotnym elementem planu studiów jest obowi¹zek realizacji praktyk w komórkach przedsiêbiorstw zajmuj¹cych siê sprawami kadrowymi i personalnymi.
Ponadto studenci mog¹ rozszerzaæ swoj¹ wiedzê poprzez uczestnictwo w dzia³aniach wielu kó³ naukowych, funkcjonuj¹cych w ramach Uczelni.
Wiedza
Absolwent posiada m.in.:
- pog³êbion¹ wiedzê o procesach gospodarowania kapita³em ludzkim zachodz¹cych w przedsiêbiorstwach, uk³adach lokalnych, regionalnych, krajowych oraz miêdzynarodowych,
- rozszerzon¹ wiedzê o pracowniku oraz zespo³ach i grupach pracowniczych,
- rozszerzon¹ wiedzê o systemach motywacji pracowników,
- rozszerzon¹ wiedzê o zasadach rekrutacji i doboru pracowników.
Umiejêtnoœci
Absolwent posiada m.in.:
- umiejêtnoœæ podejmowania decyzji ekonomicznych w zakresie gospodarowania kapita³em ludzkim w przedsiêbiorstwie lub innej instytucji,
- umiejêtnoœæ oceny kwalifikacji pracownika,
- umiejêtnoœæ samodzielnego proponowania rozwi¹zañ problemów ekonomicznych, które wi¹¿¹ siê z kwalifikacj¹ i wycen¹ wartoœci kapita³u ludzkiego w przedsiêbiorstwie,
- umiejêtnoœæ samodzielnego podejmowania w³aœciwych decyzji pracowniczych i innych zwi¹zanych z zasobami ludzkimi w przedsiêbiorstwie oraz instytucji.
Jêzyki obce
Nauka jêzyka obcego na II stopniu studiów jest mo¿liwa, zgodnie z ustaleniami Studium Jêzyków Obcych dla wybranego kierunku z uwzglêdnieniem s³ownictwa bran¿owego.
Umiêdzynarodowienie studiów
Student WSG ma mo¿liwoœæ kontynuacji programu studiów na wielu uczelniach w Europie i poza ni¹, gdy¿ prowadzona jest na uczelni wymiana w ramach programu ERASMUS i programów uczelni partnerskich.
Mo¿e tak¿e uczestniczyæ w praktykach studenckich odbywaj¹cych siê zagranic¹. Równie¿ studenci z wielu krajów Europu, Azji i Afryki maj¹ mo¿liwoœæ studiowania na WSG i odbywania tu praktyk. Wszelki kontakty w tym zakresie umo¿liwiaj¹ i u³atwiaj¹ takie instytucje WSG jak Centrum Wspó³pracy z Zagranic¹ czy Biuro Praktyk Zawodowych.
Dodatkowo w ramach programu studiów studenci maj¹ wyk³ady w jêzyku angielskim z Visiting Proffesor, takich jak: prof. Mathias Moersch, prof. Alexander Koz³ov, prof. Olga Ilyash.
Wykaz przedmiotów
Wybrane zagadnienia tematyczne z obszaru Zarz¹dzania zasobami ludzkimi:
- Elementy prawa pracy
- Techniki negocjacji
- Polityka rynku pracy i zatrudnienia
- Analiza zasobów ludzkich w przedsiêbiorstwie
- Strategiczne zarz¹dzanie zasobami ludzkimi
- Rekrutacja i dobór kadr
- Ocena i rozwój pracowników
- Badanie rynku pracy
- Zarz¹dzanie konfliktem
- Systemy motywacyjne w przedsiêbiorstwie
- Podstawy kierowania zespo³ami pracowniczymi
- Etyka pracy
- Ekonomika i organizacja pracy w przedsiêbiorstwie
Wybrane przedmioty kierunkowe i podstawowe z zakresu Ekonomii:
- Wnioskowanie statystyczne
- Ekonomia matematyczna
- Rynek finansowy i kapita³owy
- Ekonometria i prognozowanie procesów ekonomicznych
Przygotowanie praktyczne
Zgodnie z profilem kszta³cenia program wy¿szych studiów II stopnia, absolwent jest przygotowany do podjêcia pracy zawodowej na ró¿nych szczeblach zarz¹dzania przedsiêbiorstwa. Osi¹gniêcie tego celu u³atwiaj¹ zajêcia praktyczne prowadzone przez ekspertów i doœwiadczonych praktyków z sektora biznesowego. Znaczna czêœæ tych zajêæ prowadzona jest w formie warsztatów u³atwiaj¹cych opanowanie okreœlonych umiejêtnoœci zarz¹dczych w przedsiêbiorstwie.
Realizacjê praktyk nadzoruj¹: Koordynator ds. kszta³cenia praktycznego oraz opiekunowie praktyk w Instytucie. W nawi¹zaniu kontaktu z miejscem odbywania praktyk pomaga równie¿ Biuro Kszta³cenia Praktycznego.
- DOŒWIADCZENIE ZAWODOWE A ZALICZENIE PRAKTYK
Osoby pracuj¹ce lub prowadz¹ce w³asn¹ dzia³alnoœæ gospodarcz¹ uzyskuj¹ mo¿liwoœæ zaliczenia efektów kszta³cenia praktyk na podstawie doœwiadczenia zawodowego.
Student ma mo¿liwoœæ rozwoju umiejêtnoœci i nabywania kompetencji w ramach praktyk nadprogramowych (krajowych i zagranicznych).
Praktyki i sta¿e
Podstawowym celem obligatoryjnych praktyk zawodowych jest wdro¿enie studentów do przysz³ej pracy zawodowej oraz zgromadzenie przez doœwiadczeñ w zakresie studiowanego obszaru kszta³cenia ze szczególnym uwzglêdnieniem integracji nabywanych umiejêtnoœci praktycznych z wiedz¹ i kompetencjami spo³ecznymi. Praktyki umo¿liwiaj¹ równie¿ przeprowadzenie niezbêdnych badañ do pracy dyplomowej, zebranie materia³ów Ÿród³owych, uczestnictwo w procesie decyzyjnym przedsiêbiorstwa.
Studenci w toku kszta³cenia odbywaj¹ Praktyki:
- Praktykê „Kompetencje pracownicze”, realizowan¹ do koñca I semestru studiów, uzyskuj¹c 6 punktów ECTS;
- Praktykê bran¿ow¹, realizowan¹ w kolejnych semestrach zgodnie z planem studiów, uzyskuj¹c 12 punktów ECTS.
Miejsca odbywania praktyk: dzia³y personalne i kadrowe przedsiêbiorstw, przedsiêbiorstwa zajmuj¹ce siê zarz¹dzaniem kapita³em ludzkim.
Studenci maj¹ tak¿e mo¿liwoœæ odbycia obligatoryjnych lub nadprogramowych miêdzynarodowych praktyk w ramach programu ERASMUS oraz innych programów partnerskich, np. we Francji, W³oszech, Niemczech, Finlandii, Belgii, Grecji oraz Portugalii.
Zajêcia eksperckie
Program studiów obejmuje zajêcia prowadzone przez praktyków i ekspertów krajowych oraz wyk³ady prowadzone w jêzyku angielskim przez wyk³adowców z uczelni europejskich.
Szkolenia i certyfikaty
Sugerowany jest udzia³ studenta w szkoleniach specjalistycznych i uzyskiwanie certyfikatów uzupe³niaj¹cych wiedzê i umiejêtnoœci zdobyte w trakcie studiów. Student powinien uczestniczyæ w sympozjach, konferencjach, szkoleniach organizowanych przez uczelnie, organizacje bran¿owe, w ramach programu unijnych.
Równie¿ Centrum Szkoleñ i Certyfikacji WSG oferuje mo¿liwoœæ uzupe³nienia kwalifikacji na kursach takich, jak:
- Kurs kompetencji biznesowych
- Kadry i p³ace w firmie
- Sztuka motywacji
- Nowelizacja Kodeksu Pracy w 2016 r.
- Prawo Pracy w praktyce
- Budowanie zespo³ów pracowniczych w instytucjach i organizacjach
- Coaching dla Mened¿erów
- LIDERSHIP - budowanie zespo³u, zarz¹dzanie zespo³em, delegowanie uprawnieñ
- Przeprowadzenie ocen pracowniczych.
Dodatkowe kompetencje
Absolwenci tej specjalnoœci nabywaj¹ miêdzy innymi kompetencje:
- swobodnego zarz¹dzania personelem pracowniczym
- koordynacji i kierowania zespo³ami ludzkimi w korporacjach, firmach konsultingowo-doradczych, podmiotach rynku pracy, przedsiêbiorstwach handlowo-us³ugowych, jednostkach samorz¹du terytorialnego.
Perspektywy zatrudnienia
Absolwenci koñcz¹cy specjalnoœæ "Zarz¹dzanie zasobami ludzkimi" przygotowani s¹ do wykonywania pracy na ró¿nych stanowiskach w firmach konsultingowo-doradczych, podmiotach rynku pracy, przedsiêbiorstwach sektora handlowo-us³ugowego, jednostkach samorz¹du terytorialnego.
Uprawnienia zawodowe
Absolwent posiada umiejêtnoœci uprawniaj¹ce go do przeprowadzenia szczegó³owej analizy zasobów pracy w jednostkach biznesowych, podmiotach rynku pracy oraz podstawowe umiejêtnoœci w zakresie kierowania zespo³ami pracowniczymi.
Miejsca i stanowiska pracy
- Specjalista ds. Zarz¹dzania zasobami ludzkimi w dzia³ach personalnych, równie¿ dzia³ach kadr i p³ac, w ró¿nych typach przedsiêbiorstw i instytucji,
- Mened¿er zarz¹dzaj¹cy prac¹ zespo³ów ludzkich,
- Doradca personalny, odpowiedzialny za rekrutacjê i derekrutacjê personelu oraz zarz¹dzanie wynikami pracy,
- Mened¿er i Specjalista w firmach doradztwa personalnego,
- Doradca zawodowy lub personalny w biurach pracy, doradzaj¹cy poszukuj¹cym pracy i poszukuj¹cym odpowiednich pracowników,
- Konsultant do spraw personalnych w instytucjach publicznych, samorz¹dowych i pozarz¹dowych.
Œcie¿ki kariery
Przede wszystkim w firmach i przedsiêbiorstwach, w dzia³ach zwi¹zanych z Zarz¹dzaniem Zasobami Ludzkimi.
Uzupe³nienie wykszta³cenia
Wskazane studia podyplomowe realizowane przez Wy¿sz¹ Szko³ê Gospodarki:
- Coaching
- Negocjacje i Mediacje
- Psychologia w Zarz¹dzaniu i Biznesie
- Public Relations
- Kadry i P³ace - prawo i praktyka
- Podyplomowe Studia Mened¿erskie.
Rekomendowane specjalizacje
- zarz¹dzanie personelem pracowniczym,
- analiza i parametryzacja zasobów ludzkich w korporacjach,
- kierowanie zasobami ludzkimi w organizacji,
- systemy motywacyjne w przedsiêbiorstwie